Rezime jeseni u Premijer ligi BiH: Domaćini pobijedili u 52,78 posto utakmica

U 18. kola jesenjeg dijela Premijer lige BiH u fudbalu postignuto je 260 golova (2,41 po utakmici, tj. gol na svakih 37,4 minuta). Domaće ekipe su postigle 159, a gostujuće 101 pogodak

Bakir Tiro  | 12.12.2017 - Update : 13.12.2017

Sarajevo

SARAJEVO (AA) - Proteklog vikenda odigrano je posljednje 18. kolo jesenjeg dijela Premijer lige Bosne i Hercegovine za sezonu 2017/2018. u kojima su najviše pobjeda ostvarili lider Željezničar (41 bod) i drugoplasirani Zrinjski (40), po 13.

Najčešće remizirali su Krupa i Mladost po sedam puta, dok najviše najviše poraza ima pretposljednji zenički Čelik, čak 14, objavljeno je u analizi prvog dijela šampionata na oficijelnoj internet stranici Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH (N/FS BiH).

- Sarajevo najefikasnije -

Najefikasniji tim lige je Sarajevo sa 41 postignutim golom, dok je posljednjeplasirana ekipa Viteza postigla najmanje pogodaka (8). Željezničar ima najbolju odbranu lige sa svega 12 primljenih pogodaka, a najčešće su loptu iz svoje mreže vadili igrači Čelika - 45 puta, prenosi Anadolu Agency (AA).

Napadač Sarajeva Mersudin Ahmetović predvodi listu strijelaca sa 13 postignutih golova. Luka Menalo (Široki Brijeg) i Goran Zakarić (Željezničar) su po osam puta loptu slali u protivničke mreže, a po sedam golova su postigli igrači Zrinjskog Nemanja Bilbija i Miloš Filipović, kao i Krste Velkoski iz Sarajeva.

Široki Brijeg je osvojio najviše bodova na domaćem terenu, 24 (osam pobjeda i poraz, gol razlika 19:4). Dva boda manje osvojili su Zrinjski i Željezničar. Najlošiji skor na svom terenu imaju GOŠK i Vitez sa sedam bodova. GOŠK je kući ostvario dvije pobjede, remi i šest poraza, a Vitez pobjedu, te po četiri remija i poraza.

- Vitez u gostima nije dao gol -

Ekipa Sarajeva je najviše pokazala u gostima gdje je osvojila 20 bodova (šest pobjeda, dva neriješena rezultata, poraz, uz gol razliku 20:7). Željezničar je u gostima osvojio 19, a Zrinjski 18 bodova. Vitez i Čelik izvan svog grada nisu uspjeli da osvoje niti bod. U 9 utakmica ostvarili su isto toliko poraza, Vitez uz gol razliku 0:20, a Čelik 3:29.

U 108 utakmica jesenjeg dijela prvenstva 57 pobjeda su ostvarile domaće ekipe (52,78 posto), dok je 19 utakmica završeno neriješenim rezultatom (17,59). Gosti su ostvarili 32 pobjede (29,63 posto). Postignuto je 260 golova (2,41 po utakmici, tj. gol na svakih 37,4 minuta). Domaće ekipe su postigle 159, a gostujuće 101 pogodak.

U prvom poluvremenu utakmica postignuta su 123 gola (47,3 posto), a u drugom 137 (52,7 posto).Golovi su najčešće postizani između 61. i 70., te između 71. i 80. minuta utakmice (po 34. gola, 13,1 posto).

Od 1. do 10. minute postignuto je 29 golova (11,2 posto), dok su između 11. i 20., te 21. i 30. postignuta po 24 gola (9,2). Mreže su se 27 puta tresle u periodu između 31. i 40. minute utakmica (10,4 posto), a 30 puta od 41. do 50. (11,5). Pogodaka 26 postignuto je od 51. do 60. minute (10 posto), te 32 između 81. i 90. (12,3).

- Igrači dobili 502 žuta i 19 crvenih kartona -

Igračima Premijer lige BiH ove jeseni izrečene su 502 javne opomene (žuti kartoni) - 4,65 po utakmici, jedan žuti karton na svakih 19,4 minuta. Pokazano je i 19 crvenih kartona - 0,18 po utakmici, po jedan na svakih 511,6 minuta.
Najviše pobjeda u nizu ostvarila je ekipa Željezničara (4) - od 15. do 18. kola, dok je Čelik ostvario najviše poraza u nizu (6) - od 13. do 18. kola.

Fudbaleri Željezničara uspjeli su da naprave niz od osam utakmica bez poraza (od 11. do 18. kola), dok Krupa u posljednjih sedam kola jesenjeg dijela prvenstva nije osjetila gorčinu poraza. Najviše utakmica bez pobjede nanizao je Vitez (10), od 9. do 18. kola.