Почетна > Балкан

Балкан друго Вести

Пет српски државјани обвинети за создавање на криминална организација која подготвувла терористички напади во Подгорица, на 16. октомври минатата година, го напуштија истражниот затвор во Спуж

Во логорите Шљивовица, Митрово Поле и Сремска Митровица се регистрирани десетици случаи на тортура и нехуман третман на српските полицајци врз бошњачките мажи и момчиња, при што починаа најмалку пет лица

Портпаролот на здружението „Тврдокорни“, Угриновски изјави дека нив како здружение не ги интересира кој ќе формира Влада, но дека бараат македонските полтичари да одговорат на прашањето „зошто молчеле по објавувањето на платформата“

„Ние не се мешаме во вашата политика, туку сакаме да направиме сѐ што можеме за да ѝ помогнеме на иднината на Македонија, за која се надевам дека ќе стигне до членство во Европската Унија и во НАТО“

На конференцијата за новинарите по седницата, Иваниќ изјави дека во целата приказна околу ревизијата тој не ја брани Србија, туку начинот на одлучување од страна на институциите на БиХ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денес престојува во работна посета на Сараево, каде што за Anadolu Agency (AA) потврди дека со албанските партии се решени главните отворени прашања и дека сега следи вообичаена процедура околу формирањето влада