Почетна > Балкан

Балкан друго Вести

Рама истакна дека Албанија сака една стабилна Македонија, демократски и економски развиена, додавајќи дека сакаат Македонија да биде пример за хармонија помеѓу соседите

Од ОЈО посочуваат дека бројот на лицата лишени од слобода, конкретните дејствија на истражните органи, како и натамошните дејствија кои ќе бидат преземени, јавното обвинителство ќе и ги соопшти на јавноста кога ќе се создадат услови за тоа

Претходно е најавено дека Ји, во Македонија ќе оствари средби со политичките лидери со кои ќе разговара за статусот на формирањето на влада, за билатералните односи и за потребните реформи во процесот на евроатлантските интеграции на земјата

Амбасадорот Билгич за Anadolu Agency изјава дека состанокот поминал во пријателска атмосфера и ја потврди поканата која Вучиќ ја упати до претседателот Ердоган

„Најостро го осудуваме организираниот напад во Парламентот. Изразуваме сериозна загриженост за тоа што властите не успеаја да го спречат нападот и да им ја пружат потребната безбедност на членовите на Парламентот и новинарите кои што беа присутни"

Лидерите на двете најголеми политички партии во Република Македонија, Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев, претседателот на СДСМ, во јавноста излегоа со свои видувања и ставови во врска со насилните случувања во Собранието

Македонија, која како дел од Западен Балкан подолг период се бори со политичката криза во земјата, по вчерашниот избор на претседател на парламентот, повторно е на дневниот ред во светската јавност