Почетна > економија

економија друго Вести

На средбата било оценето дека завршувањето на политичката криза и реформските политики на Владата отвораат нови можости и перспективи за Македонија

Агенцијата за статистика „Евростат“ денес соопшти дека индустриското производство во мај се зголемило за 1,3 отсто. Тоа е раст од 0,3 отсто во однос на минатиот месец, но и над очекуваното зголемување од еден отсто

Според големината на капиталот Халкбанк АД Скопје се позиционира на четвртото место меѓу банките во Република Македонија

Франција до 2040 година ќе прекине со продажбата на автомобили со бензински и дизел мотор, како дел од петгодишниот климатски план објавен денес од страна на новиот министер за животна средина, Николас Јуло, во пресрет на Самитот Г20 во Хамбург

Македонскиот премиер пред бизнисмените разговараше и околу економските мерки чијашто цел е да се задржат младите во земјата, односно да се создадат услови за тие да не се принудени да ја напуштаат земјата

Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет и јапонскиот премиер Шинзо Абе ќе се состанат утре и ќе можат да се ракуваат за важниот трговски договор, за којшто преговорите траеја четири години

Претседателот на Владата, Заев, со економските министри денеска се сретна со претставници од Европската банка за обнова и развој, кои пројавиле интерес и подготвеност за помош и поддршка на приватниот сектор во Македонија