Почетна > живот

живот друго Вести

Според податоците на Светската здравствена организација, во 1980 година имало 108 милиони заболени од дијабетес, додека денеска таа бројка е 4 пати поголема.

Шеснаесетгодишниот Ахмед Дабул, кој ги загуби своите две нози во воздушен напад на режимот во североисточната сириска покраина Алепо минатата година. Учи да оди повторно благодарејќи на новиот пар на протези за нозе кои му ги обезбеди Турција

Мирсада Фазлагиќ од велешко Горно Оризари, во разговор за AA раскажува дека со децении наназад, секоја година во континуитет подготвува ајвар и истакна дека оти овој вид храна со векови наназад се јаде, особено во зима

48-годишен маж кој живее во индиската област Гобарданга, пред две недели се јавил на преглед во болница во Калкута поради болки во стомакот и повраќање

Торакаа Киберенге, кој е поглавар на племето Масаи од регионот Серенгети во Танзанија, за прват во животот го напушти своето племе и допатува во турскиот град Истанбул, каде исто така за прв пат се сретна со многу работи