Почетна > култура и уметност

култура и уметност друго Вести

Капланоглу во изјава за медиумите истакна дека секокаш кога доаѓа во Македонија, има позитивни искуства и додаде дека за него е многу импресивно да го види одразот на културата во овој регион

„Сега ќе сум во Источна Азија во Тајланд, Камбоџа, Хонг Конг.Потоа имам настапи низ неколку американски држави, како во Њујорк така и во Детроит, Чикаго, Квиндленд,Торонто,Бостон. Сега фокусот ми е САД и Азија“, вели Четкар

Чаглар, која е во Скопје заедно со својата џез-група, на концертот организиран со поддршка на Институтот „Јунус Емре“ во Домот на АРМ, настапи со песни на англиски јазик

Сликата на ренесансниот сликар Леонардо да Винчи, „Спасителот на светот“ (Salvator Mundi), беше продадена за 450 милиони долари во Њујорк доцна синоќа, постигнувајќи рекорд за најскапо уметничко дело

Министерот Анани во изјава за медиумите нагласи дека делата во оваа колекција се собрани како резултат на тригодишната чувствителна работа на египетските и германските експерти, која започна во 2014 година

„На крајот од 20. век, кога го направивме филмот „American History X“, мислев дека сѐ уште ги имаме овие проблеми и овој филм мора да биде направен. Сега, 20 години подоцна, ситуацијата е дури и полоша...“

Јапонската компанија за видеоигри, „Nintendo“ (Нинтендо), се подготвува да сними анимиран филм за 32 години старата видеоигра „Супер Марио“