Почетна > политика

политика друго Вести

„Јас не сум голем обожавател на ниту еден од двајцата, со оглед на тоа како се справуваат со сите главни прашања, но можеби Меркел ќе ја слушне логиката“, рече Фараж

По состанокот, во изјавата за новинарите Челик истакна дека колегите од ЕУ ги потсетил оти Турција е вознемирена поради повикот за прекин на преговорите за нејзиното членство во Унијата

Германскиот министер Габриел ја реафирмирал германската поддршка во исполнување на стратешките приоритети на Македонија, потенцирајќи дека Германија ќе продолжи силно да ги охрабрува македонските заложби за интегрирање во ЕУ и НАТО

„Земајќи ја предвид важноста на Македонија, која е клучна за стабилноста и просперитетот на западнобалканскиот регион, одлучивме да отвориме амбасада на Јапонија во Скопје", рече државниот јапонски министер Накане

„Со Израел немаме отворени прашања. Се надеваме дека низ организациите како што е НАТО, целиме да бидеме членка на НАТО, дека ќе продолжиме да соработуваме“, изјави Заев

Последните анкети на три недели пред изборите покажуваат дека конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ, предводен од Меркел, има поддршка од 38 отсто од гласачите, додека социјалдемократите на Шулц се поддржани од 24 отсто од гласачите

„Се согласивме дека политичкиот дијалог е од суштинско значење за унапредување на итните реформи и за подобрување на парламентарната култура и атмосфера во Собранието“, се вели во соопштението на тројцата европратеници, Флекенштајн, Кукан и Вајгл.