Почетна > свет

свет друго Вести

Билатералниот состанок на Ердоган и Рухани е одржан непосредно пред почетокот на трилатералниот состанок на кој покрај нив двајца, ќе присуствува и претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин

Состанокот меѓу Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рухани во Сочи се одржува со цел да се разгледа направениот напредок во мировните преговори во Астана како и промените во зоните без судири во Сирија

„Владата на Мјанмар сѐ уште не е подготвена да се соочи со нас. Верувам дека на крајот на краиштата ќе се сретнеме, и нештата ќе ги слушнеме од нивен аспект“

На аеродромот во Сана слетаа авионите на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, кои превезуваа волонтери од хуманитарните акции, како и авионот на руската амбасада во Сана, кој превезуваше персонал

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад Ал Хусеин ја поздрави денешната пресуда на Хашкиот трибунал против генералот Ратко Младиќ, воениот командант на Војската на Република Србија, нарекувајќи ја значајна победа за правдата

Главната цел на состанокот е обединување на опозициските групи и заземање единствен став за продолжување на процесот на мировните преговори под покровителство на ОН во Женева, за да се пронајде политичко решение за кризата во Сирија.