Почетна > свет

свет друго Вести

Британската премиерка појасни дека прогласениот степен критично значи дека вооружените војници можат наместо полицијата да бидат распоредени на јавните настани како што се спортските натпревари

Националната хероина, воената пилотка и претставничка во украинскиот Парламент, Надежда Савченко, најави дека ќе се кандидира на претседателските избори што во Украина ќе се одржат во 2019

Турскиот претседател Ердоган во Брисел оствари средби со претседателот на Советот на Европа, Туск, со претседателот на Европскатa комисија, Жан Клод Јункер, како и со претседателот на ЕП, Тајани

Поради учеството на Самитот на НАТО, денес во Брисел се лидерите на сите 28 членки на тој сојуз, а се очекува на маргините од настанот да се одржат низа билатерални и мултилатерални средби

Сирискиот режим ја испушта водата од браната во регионот Растан, кој се наоѓа во северниот рурален регион на Хомс и е под контрола на опозицијата, со што ги става во тешка положба земјоделците и рибарите