Почетна > Турција

Турција друго Вести

Говорејќи за АА во јужната покраина Мерсин, Керем Киник, претседателот на турската хуманитарна Црвена Полумесечина, изјави дека приоритет се земјите на Источна Африка и Јемен.

Турскиот град Амасија, кој е познат и под називот „град на принцови” поради тоа што принцовите од Османлиското царство тука стекнувале образование, оваа година очекува околу 650.000 туристи

Турското МВР соопшти дека турската крајбрежна стража во Егејското Море продолжува со интензивните акции со цел спречување на илегално движење на мигранти кон Грција

Во соопштението на Генералштабот на турската војска е наведено дека околу 9 часот наутро е извршена воздушна операција врз регионот Авашин Басијан, во северниот дел на Ирак

Според соопштеното, патничкиот автобус околу полноќ тргнал од турскиот град Кастамону кон Анкара. Во околу 6 часот науотро шоферот ја изгубил контролата, и автобусот излетал од патот

Казнениот суд во турскиот град Адана побара од Министерството за правда на Република Турција да му биде одземено државјанството на лидерот на терористичката организација ФЕТО, Фетула Ѓулен

Решат Петек, претседател на парламентарната Комисија за истрага, за обидот за државен удар во Турција, соопшти дека извештајот на комисијата јасно покажува оти зад обидот за пуч стои терористичката организација ФЕТО