Почетна > свет

свет друго Вести

„Турција е членка на НАТО и ние сме земја која подолго од 60 години чека на влез во ЕУ. Сите кои после нас поднесоа барање добија и членство. Според Турција постои идеалистички пристап“, изјави Јилдирим.

Шефицата на европската дипломатија, Могерини, смета дека Договорот за иранската нуклеарна програма треба да се сочува, за разлика од американскиот претседател Трамп, кој повторно го изрази своето незадоволство од тој документ

Претставник на локалната Цивилна заштита соопшти дека пожарот избувнал на нафтен извор во селото Пасир Путих, од кој нафтата се вади на традиционален начин

Претседателот на Франција Емануел Макрон, по состанокот со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа, изјави дека Париз сака да соработува со САД за да со Иран биде постигнат нов нуклеарен договор

Универзитетскиот професор и истражувач Селви во интервју за АА зборуваше за настаните кои се случиле во 1915 година, како и за ерменско-турските односи

Џенини беше уапсен во февруари оваа година, два дена по изјавата дека има документи што наведуваат дека високи државни функционери биле вклучени во нелегални активности