Senegal prvi put u historiji prvak Afričkog kupa nacija

Muhammed Enes Çallı  | 07.02.2022 - Update : 07.02.2022
Senegal prvi put u historiji prvak Afričkog kupa nacija Foto: Haykel Hmima/AA

Ankara

Senegal je u nedjelju osvojio prvu titulu prvaka Afričkog kupa nacija (AFCON) nakon što je u finalu pobijedio Egipat sa 4:2 nakon izvođenja penala, javlja Anadolu Agency (AA).

Senegal nije uspio doći u vodstvo nakon što je Sadiju Maneu egipatski golman Mohamed Abou Gabal odbranio penal u sedmoj minuti finalne utakmice na stadionu Olembe u glavnom gradu Kameruna Jaundeu.

Utakmica je završena neriješenim rezultatom nakon što obje reprezentacije nisu uspjele postići gol u drugom poluvremenu.

Tokom produžetaka Senegal je imao nekoliko prilika da postigne gol, ali je impresivan Mohamed Abou Gabal uspješno zaustavljao njihove pokušaje.

Nakon produžetaka uslijedilo je izvođenje penala u čemu je Senegal bio uspješniji.

Mohamed Abou Gabal je proglašen za igrača utakmice.

Egipat je i dalje najuspješniji tim na Afričkom kupu nacija, osvojivši titulu sedam puta.