Избор од уредникот

Шефицата на европската дипломатија, Могерини, смета дека Договорот за иранската нуклеарна програма треба да се сочува, за разлика од американскиот претседател Трамп, кој повторно го изрази своето незадоволство од тој документ

„Постојат многу отворени прашања меѓу земјите од овој регион, од фактот што границите не се решени, до сите прашања кои објективно го отежнуваат воспоставувањето на целосна политичка стабилност во овој регион“, истакна Љајиќ

друго

Пожарот се случи во бар во цетарот на градот Јингде во покраината Гуангдонг, а полицијата утринава го уапси 32-годишниот Лиа Чунла, кој е осомничен за предизвикување на пожарот