Почетна > Турција

Турција друго Вести

Турскиот министер за правда, Абдулхамит Ѓул, испрати писмо до неговиот грчки колега во врска со одлуката на Врховниот суд на Грција, со која е пуштен на слобода еден од избеганите пучисти на ФЕТ

Турскиот премиер денес во Анкара се обрати на Конгресот на Асоцијацијата на млади од Партијата на правдата и развојот (АК Parti), и притоа се осврна на актуелните случувања во земјата

Портпаролот Аксој одговори на прашањето околу изјавата на портпаролката на Стејт департментот, Хедер Нојерт, во врска со одржувањето на предвремените избори во Турција во период на вонредна состојба

Ердоган: „Теророт на трибините некој го организирал. Тоа не можеше да се случи само по себе. Невозможно е да се прости она што му е направено на тренерот Шенол Ѓунеш (тренер на Бешикташ)“

Турскиот Парламент денес го усвои предлогот за одржување парламентарни и претседателски избори на 24 јуни оваа година, a пред гласањето, на пратениците во Парламентот им се обрати премиерот Јилдирим

„Ова му нанесува штета на нашето пријателство. Се надевам дека ќе ги испорачаат (во Турција) припадниците на ФЕТО. Го повторуваме нашиот повик. Не сакаме припадниците на ФЕТО да влијаат негативно на грчко-турското пријателство и односи“