dünya

dünya diğer Haberler

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarınca başkent Şam'ı doğusundaki Arbin beldesinde çarşıya düzenlediği hava saldırısında 7 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sırasında evleri yıkılan ve göçük altından çıkarılan Filistinli Abdulgafur, yaşadığı sıkıntılı günlere rağmen hayallerini süsleyen tıp fakültesini kazandı.

Priştine Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Başkanı Memishi, "Türkiye'nin FETÖ'nün kuruluşlarıyla ilgili bir önlem alınmasını istemesi halinde, Kosova bu talepler doğrultusunda hareket etmeli." dedi.

IKBY Erbil kentinde İmamlık yapan Dr. Abdulvahap, FETÖ'nün arkasında İslam karşıtı karanlık güçlerin olduğunu, Mısır'daki darbenin aynısının Türkiye'de de gerçekleştirmek istenildiğini söyledi.

Münih'te alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 9 kişiyi öldürdüğü belirtilen saldırganın, şifresini kırarak ele geçirdiği bir Facebook hesabından insanları restorana davet ettiği belirtildi.

Türkiye geçen hafta 246 kişinin şehit edildiği darbe girişiminin şokundan kurtulmaya çalışırken, İngiliz Daily Mail gazetesi bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve ailesine hakaret için fırsat bildi.

Almanya'nın Münih kentindeki dün bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı gerçekleştiren 18 yaşındaki İran asıllı Alman'ın DAEŞ ile herhangi bir bağlantısı olduğuna ilişkin emarenin bulunmadığı bildirildi.

Hizbullah'ın kurucu liderlerinden Şeyh Tufeyli, "Türk halkına doğrultulan silahın tüm bölgede bizim bağrımıza, aklımıza, çocuklarımıza, geleceğimize doğrultulduğunu anladık." dedi.

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü ABD'li komutan Garver, İncirlik askeri üssü ile ilgili herhangi bir sorunun kalmadığını kaydederek, "DAEŞ karşıtı operasyonlar normale döndü." dedi.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Basın Sözcüsü Fehmi, "Türkiye, dünyadaki tüm mazlumlara yardım etti. Allah da tüm bu yaptıklarını karşılıksız bırakmadı ve bu ülkeyi korudu." dedi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Mityakov, "Türkiye’de askeri darbe teşebbüsüyle ilgili olaylardan önce başlayan Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme süreci devam etmektedir." dedi.

Baltık ülkeleri basınının FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili haberlerinde, darbeye karşı halkın gösterdiği direnişe değil, hükümetinin darbeciler ve yandaşlarıyla ilgili aldığı kararlarına yer verildi.

Mısır'daki Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek İçin Ulusal İttifak, Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin 25 Ocak 2011 Devrimi'nin yeniden canlandırılması konusunda ilham verici olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Biden telefonda görüştü. Biden'in, görüşmede, Fetullah Gülen'in iadesi konusunda Türkiye ile birlikte çalışacaklarını ifade ettiği bildirildi.

Filistin Hükümeti Eski Kudüs Bakanı Arefe, "Türkiye, Kudüs ve Gazze'ye karşı görevini yerine getirdi. Sevinçlerine sevinir, üzüldüklerinde üzülürüz. Türkiye için Allah'a dua ediyoruz." dedi.

Mısır'da FETÖ darbe girişimi yanlısı yayınlar halkın tepkisini çekerken, televizyonlar uzun süre 'Türk halkı askeri desteklemek için sokaklarda' şeklinde halkı yanıltıcı haberlere yer verildi.

Belçika'daki Ulusal Gün kutlamaları, Fransa'nın Nice kentindeki gibi bir saldırı korkusu nedeniyle sönük geçti. Törene geçen seneye oranla çok az kişi izlerken, yoğun güvenlik önlemi alındı.

Türkiye, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin askıya alındığını, Avrupa Konseyi’ne resmen bildirildi.

Suriye ve Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep ile İdlib'de, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırıları sonucu 27 kişinin yaşamını yitirdiği 41'inin yaralandığı bildirildi.

İngiltere Kraliyet Donanması'na ait bir denizaltının Cebelitarık kıyılarında ticari bir gemi ile çarpıştığı bildirildi. HMS Ambush adlı denizaltı, torpido ve Tomahawk füzeleri taşıyor.